Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlnitá dráha meteoru

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Zanechal tento meteor na sebou vlnovitou stopu? Zjevně ano. Stopy meteorů, které jsou znatelně zkroucené jsou vzácné a ještě vzácněji fotografované, ale byly zpozorovány už dříve. Skutečná příčina neobvyklých stop meteorů spočívá ve skutečnosti, že mnoho meteorů má výrazně nesférický tvar a nestejnorodé složení. Meteory pocházejí z komet, mají obvykle velikost zrnka písku a po vstupu do zemské atmosféry se rozpadají. Nestejnorodé meteory se mohou vypařovat více na jedné straně jak na druhé. To může vyvolat otáčení meteoru a následně i vlnkovitou stopu a také rozptylování rychle se pohybující trosek téměř po dráze spirály. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly zemské atmosféry, které po znovuzachycení elektronů potom září. Žádný meteor není jistě dokonale stejnorodý a sférický, takže malé vlnovky, ovšem pod prahem vnímání, jsou nejpíše typické. Možná, že meteory na Zemi zasely organické materiály a prebiotické molekuly, které potom umožnily vývoj života.

Štítky: Spirální, Meteor, Path


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »