Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Pons-Brooks za severního jara

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

S blížícím se jarem je pro pozorovatele severní oblohy kometa 12P/Pons-Brooks stále jasnější. V současné době je viditelná malými dalekohledy a triedry, v příštích týdnech by tato kometa Halleyova typu mohla dosáhnout viditelnosti pouhým okem. Na dobře komponovaném hlubokém snímku noční oblohy ze slovenské Revúce, pořízeném navzdory mlhavé atmosféře 5. března, je vidět zelená koma a dlouhý ohon komety. Nad kometou je v jedné řadě vlevo nažloutlá jasná hvězda Mirach, beta hvězdy souhvězdí Andromedy, o něco slabší mu And uprostřed a galaxie Andromeda M31 vpravo. Tato spirální galaxie je členem naší místní skupiny galaxií a je od nás ve vzdálenosti přes 2,5 milionu světelných roků. Kometa Pons-Brooks je periodickým návštěvníkem vnitřní Sluneční soustavy a je od nás vzdálena necelých 14 světelných minut. Svého perihelia tato kometa dosáhne 21. dubna a měla by být na obloze viditelná i při úplném zatmění Slunce 8. dubna.
Poznámka překladatele: Fyzikální ústav Slezské univerzity vydal článek Kometa Pons-Brooks na jarní obloze. Snímek Fyzikálního ústavu v Opavě publikovala NASA.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pons–Brooks
  2. StarWalk.space: Comet Heading Towards Earth In 2024: Where Is 12P/Pons-Brooks Tonight
  3. PetrHoralek.com: Spring Comet 12P/Pons-Brooks
  4. APOD: 2015-09-26 M31 versus M33
  5. NASA: Comets
  6. EarthSky.org: Comet Pons-Brooks: Will you see it during the eclipse?

Štítky: C/12p, Kometa Pons-brooks


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »