Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach z Halleyovy komety a z Marsu a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Počátkem května se noční oblohou míhala zrnka kosmického prachu. Periodická Haleyova kometa za sebou zanechává proud prachu, kterým Země každoročně prochází a zametá ho jako meteorický roj zvaný Eta Aquaridy. V letošním roce však bylo maximum Eta Aquarid vizuálně ztíženo jasným květnovým úplňkem. Ovšem loňská květnová sprška Haleyova prachu se v časných ranních hodinách bez rušivých vlivů měsíčního světla obešla. Na snímku složeném z expozic pořízených v období mezi 28. dubnem a 8. květnem 2022 v San Pedro de Atacama v Chile je zachyceno téměř 90 Eta Aquarid vybíhajících z radiantu tohoto roje ve Vodnáři (Aquarius). Na předúsvitové obloze se na jižní polokouli klene centrální Mléčná dráha. Slabý pás světla, který vychází nad obzor, je zvířetníkové světlo způsobované prachem rozptylujícím sluneční světlo v blízkosti roviny ekliptiky naší Sluneční soustavy. Podél ekliptiky a v záři zvířetníkového světla jsou jasné planety Venuše, Jupiter, Mars a Saturn. Nedávno bylo ovšem zjištěno, že pravděpodobným zdrojem prachu podél ekliptiky, který způsobuje zvířetníkové světlo, je samotný Mars.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2023 Eta Aquariid meteor shower: All you need to know
  2. NASA: 1P/Halley
  3. APOD: 2023-05-11 Prachový disk trosek u Fomalhautu
  4. PetrHoralek.com: Eta-Aquarids and Planets
  5. APOD: 2022_05_04_Eta_Aqu_planetsCrop.jpg
  6. NASA: Serendipitous Juno Spacecraft Detections Shatter Ideas About Origin of Zodiacal Light
  7. EarthSky.org: Zodiacal light: All you need to know

Štítky: Eta aquarid, Kometa Halley, 1P/Halley, Zvířetníkové světlo, Mars


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »