Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk trosek u Fomalhautu

Uznání: NASA, ESA, CSA, Processing: András Gáspár (Univ. of Arizona), Alyssa Pagan (STScI), Science: A. Gáspár (Univ. of Arizona) et al.

Fomalhaut je jasná hvězda ve vzdálenosti 25 světelných roků od planety Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). V 80. letech 20. století astronomové poprvé zaznamenali přebytečné infračervené záření od Fomalhautu. Vesmírné a pozemské dalekohledy od té doby identifikovaly jako zdroj infračerveného záření disk prachových úlomků kolem horké, mladé hvězdy, kde vzniká planetární soustava. Tento ostrý infračervený snímek z kamery MIRI Kosmického dalekohledu Jamese Webba však odhaluje dosud nepozorované detaily disku trosek kolem Fomalhautu, včetně velkého oblaku prachu ve vnějším prstenci, který je možným důkazem srážky těles, a vnitřního prachového disku s mezerou, kde se pravděpodobně utvářejí a jsou vnořené, ale nepozorované planety. Vlevo dole je měřítko v astronomických jednotkách (AU), což je průměrná vzdálenost Země-Slunce. Vnější cirkumstelární prachový prstenec Fomalhautu leží přibližně ve dvojnásobné vzdálenosti než Kuiperův pás malých ledových těles a úlomků naší Sluneční soustavy za oběžnou dráhou Neptunu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Fomalhaut
  2. Wikipedia: Rocannon's_World
  3. Wikipedia: Piscis_Austrinus
  4. APOD: 1998-04-23 __zaznamenali_
  5. APOD: 2005-07-01 Prstenec kolem Fomalhautu
  6. WebbTelescope.org: Webb Looks for Fomalhaut's Asteroid Belt and Finds Much More
  7. WebbTelescope.org: Fomalhaut Dusty Debris Disk (MIRI Compass Image)d++
  8. NASA: Kuiper Belt

Štítky: Fomalhaut, Prachový disk, Exoplanet, Kuiper belt, Asteroid belt


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »