Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk trosek u Fomalhautu

Uznání: NASA, ESA, CSA, Processing: András Gáspár (Univ. of Arizona), Alyssa Pagan (STScI), Science: A. Gáspár (Univ. of Arizona) et al.

Fomalhaut je jasná hvězda ve vzdálenosti 25 světelných roků od planety Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). V 80. letech 20. století astronomové poprvé zaznamenali přebytečné infračervené záření od Fomalhautu. Vesmírné a pozemské dalekohledy od té doby identifikovaly jako zdroj infračerveného záření disk prachových úlomků kolem horké, mladé hvězdy, kde vzniká planetární soustava. Tento ostrý infračervený snímek z kamery MIRI Kosmického dalekohledu Jamese Webba však odhaluje dosud nepozorované detaily disku trosek kolem Fomalhautu, včetně velkého oblaku prachu ve vnějším prstenci, který je možným důkazem srážky těles, a vnitřního prachového disku s mezerou, kde se pravděpodobně utvářejí a jsou vnořené, ale nepozorované planety. Vlevo dole je měřítko v astronomických jednotkách (AU), což je průměrná vzdálenost Země-Slunce. Vnější cirkumstelární prachový prstenec Fomalhautu leží přibližně ve dvojnásobné vzdálenosti než Kuiperův pás malých ledových těles a úlomků naší Sluneční soustavy za oběžnou dráhou Neptunu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Fomalhaut
  2. Wikipedia: Rocannon's_World
  3. Wikipedia: Piscis_Austrinus
  4. APOD: 1998-04-23 __zaznamenali_
  5. APOD: 2005-07-01 Prstenec kolem Fomalhautu
  6. WebbTelescope.org: Webb Looks for Fomalhaut's Asteroid Belt and Finds Much More
  7. WebbTelescope.org: Fomalhaut Dusty Debris Disk (MIRI Compass Image)d++
  8. NASA: Kuiper Belt

Štítky: Fomalhaut, Prachový disk, Exoplanet, Kuiper belt, Asteroid belt


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »