Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec kolem Fomalhautu

Uznání: P. Kalas, J. Graham (UC Berkeley), M. Clampin (GSFC), ESA, NASA

Fomalhaut (anglická pomůcka pro výslovnost je "foam-a-lot" [hodně pění], v češtině není třeba) je jasná, mladá hvězda, zhruba 25 světelných let daleko od Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Dřívější infračervená pozorování kolem blízké hvězdy identifikovala torus chladného materiálu, ale panely nahoře poskytují podrobnosti dosud nejostřejších snímků Fomalhautova prachového prstence ve viditelném světle pořízené kamerou ACS Hubblova kosmického dalekohledu. Přezařující světlo hvězdy maskuje zakrývající disk v kameře koronografu. Vyosený prstenec s ostrou vnitřní hranicí se bere jako silný důkaz hmotné planety, která obíhá daleko Fomalhautu, která utváří a udržuje vnitřní okraj prstence. Ve vzdálenosti 133 astronomických jednotek (vzdáleností Země -Slunce) od Fomalhautu začíná samotný prachový prstenec a je to pravděpodobně větší a mladší analog našeho vlastního Kuiperova pásu - vnějšího rezervoáru ledových těles sluneční soustavy.

Štítky: Fomalhaut, Dust ring, Exoplanet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »