Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety NEOWISE

Uznání a copyright: Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Severní oblohou nyní prolétá kometa NEOWISE (C/2020 F3). Její rozvíjející se ohony sahají v zorném poli zachyceném z Brna v České republice 10. července před rozbřeskem něco přes 6 stupňů. Nejsnáze je vidět široký žlutavý ohon komety odtlačovaný tlakem samotného slunečního světla. Na snímku je ale také zachycen slabší, modravější ohon, oddělený od reflexivního kometárního prachu. Tento slabší ohon je iontový ohon, který vzniká, když jsou ionty z komy vytahovány ven magnetickým polem slunečního větru a ve slunečním světle fluoreskují. Na ostrém portrétu našeho nového návštěvníka z vnější Sluneční soustavy připomínají ohony komety NEOWISE dokonce ještě jasnější ohony komety Hale Bopp, Velké komety roku 1997.

Kometa NEOWISE kolem zeměkoule: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.org: COMET NEOWISE DELIGHTS AT DAWN
  2. Cnr.it: Comet Hale Bopp showing its two tails
  3. APOD: Map_NEOWISE.jpg
  4. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Spies Newly-Discovered Comet NEOWISE
  5. APOD: 2013-10-13 Hale Bopp: Velká kometa roku 1997

Štítky: Kometa NEOWISE, C/2020 F3, Dust tail, Ion tail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »