Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety NEOWISE

Uznání a copyright: Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Severní oblohou nyní prolétá kometa NEOWISE (C/2020 F3). Její rozvíjející se ohony sahají v zorném poli zachyceném z Brna v České republice 10. července před rozbřeskem něco přes 6 stupňů. Nejsnáze je vidět široký žlutavý ohon komety odtlačovaný tlakem samotného slunečního světla. Na snímku je ale také zachycen slabší, modravější ohon, oddělený od reflexivního kometárního prachu. Tento slabší ohon je iontový ohon, který vzniká, když jsou ionty z komy vytahovány ven magnetickým polem slunečního větru a ve slunečním světle fluoreskují. Na ostrém portrétu našeho nového návštěvníka z vnější Sluneční soustavy připomínají ohony komety NEOWISE dokonce ještě jasnější ohony komety Hale Bopp, Velké komety roku 1997.

Kometa NEOWISE kolem zeměkoule: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.org: COMET NEOWISE DELIGHTS AT DAWN
  2. Cnr.it: Comet Hale Bopp showing its two tails
  3. APOD: Map_NEOWISE.jpg
  4. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Spies Newly-Discovered Comet NEOWISE
  5. APOD: 2013-10-13 Hale Bopp: Velká kometa roku 1997

Štítky: Kometa NEOWISE, C/2020 F3, Dust tail, Ion tail


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »