Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE z ISS

Uznání: NASA ISS

Kometa NEOWISE (C/2020 F3) se 3. července otočila kolem Slunce, nyní směřuje zpátky do vnější Sluneční soustavy a její jasnost na předúsvitové obloze planety Země stále roste. Na nízké oběžné dráze Země také vychází před Sluncem a na tomto snímku z 5. července na Mezinárodní kosmické stanici. je zachycena jak se přibližuje k záři nad východním obzorem. To jasné světlo na nebi vpravo je Venuše, nyní pozemská Jitřenka. Nad Venuší jsou vidět hvězdy z kompaktní hvězdokupy Plejády. Pozemští pozorovatelé mohou tuto komet spatřit i neozbrojeným okem, ale teprve v triedru je to skvělý pohled.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Large, Distant Comets More Common Than Previously Thought
  2. NASA: Gateway to Astronaut Photography of Earth: ISS063-E-39888
  3. SkyAndTelescope.org: COMET NEOWISE DELIGHTS AT DAWN
  4. Facebook: Sky's albums: Comet NEOWISE 202033. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »