Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE z ISS

Uznání: NASA ISS

Kometa NEOWISE (C/2020 F3) se 3. července otočila kolem Slunce, nyní směřuje zpátky do vnější Sluneční soustavy a její jasnost na předúsvitové obloze planety Země stále roste. Na nízké oběžné dráze Země také vychází před Sluncem a na tomto snímku z 5. července na Mezinárodní kosmické stanici. je zachycena jak se přibližuje k záři nad východním obzorem. To jasné světlo na nebi vpravo je Venuše, nyní pozemská Jitřenka. Nad Venuší jsou vidět hvězdy z kompaktní hvězdokupy Plejády. Pozemští pozorovatelé mohou tuto komet spatřit i neozbrojeným okem, ale teprve v triedru je to skvělý pohled.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Large, Distant Comets More Common Than Previously Thought
  2. NASA: Gateway to Astronaut Photography of Earth: ISS063-E-39888
  3. SkyAndTelescope.org: COMET NEOWISE DELIGHTS AT DAWN
  4. Facebook: Sky's albums: Comet NEOWISE 20202. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »