Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE z ISS

Uznání: NASA ISS

Kometa NEOWISE (C/2020 F3) se 3. července otočila kolem Slunce, nyní směřuje zpátky do vnější Sluneční soustavy a její jasnost na předúsvitové obloze planety Země stále roste. Na nízké oběžné dráze Země také vychází před Sluncem a na tomto snímku z 5. července na Mezinárodní kosmické stanici. je zachycena jak se přibližuje k záři nad východním obzorem. To jasné světlo na nebi vpravo je Venuše, nyní pozemská Jitřenka. Nad Venuší jsou vidět hvězdy z kompaktní hvězdokupy Plejády. Pozemští pozorovatelé mohou tuto komet spatřit i neozbrojeným okem, ale teprve v triedru je to skvělý pohled.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Large, Distant Comets More Common Than Previously Thought
  2. NASA: Gateway to Astronaut Photography of Earth: ISS063-E-39888
  3. SkyAndTelescope.org: COMET NEOWISE DELIGHTS AT DAWN
  4. Facebook: Sky's albums: Comet NEOWISE 2020



1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

3i atlas

26.12. ‎2025, ‏‎01:00-02:00 Iso800x2min 1h exp

Další informace »