Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NEOWISE s nočními svítícími mraky

Uznání a copyright: Emmanuel Paoly

Obzor se stromy ve východních francouzských Alpách omývají stříbřitě modré vlny nočních svítících mračen. Z výše mezosféry planety Země odrážejí sluneční světlo na předúsvitové noční obloze 8. července. Noční svítící oblaka nejsou toto léto ve vysokých severních šířkách ničím novým. Kometa NEOWISE ovšem je. Je též známá jako C/2020 F3 a v březnu ji objevila družice Země NEOWISE (Near Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer). Nyní se vynořuje za ranního svítání, ale pro neozbrojené oko je vidět jenom z čistých míst nad severovýchodním obzorem.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-07-04 Setkání v mezosféře
  2. Flickr.com: Emmanuel Paoly: Comete-neowise-+-noctiluque-08-07-2020-16-9e
  3. APOD: 2020-07-07 Kometa NEOWISE nad Libanonem
  4. Flickr.com: NASA Johnson: Comet Neowise
  5. NASA: Near Earth Object Wide field Infrared Survey Explorer
  6. EarthSky.org: How to see comet NEOWISE

Štítky: NLC, Kometa NEOWISE, C/2020 F3


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »