Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klenot na květinovém úplňku

Uznání a copyright: Tomas Slovinsky

Když v neděli květnový Květinový úplněk při svém úplném zatmění procházel stínem Země, tak některé pozorovatele trápila zatažená obloha. Snímek teleobjektivem na obloze nad chilskou pouští Atacama však tuto úžasnou podívanou zachytil. Na vrcholu už převážně zastíněného měsíčního kotouče se při pohledu přes vysoké řídké cirry blyští jako zamlžený klenot poslední část Sluncem ozářeného srpku. Tento úplněk nastal poblíž perigea, nejbližšího bodu jeho eliptické dráhy. Při své 90 minut dlouhé fáze úplného zatmění procházel blízko středu tmavého umbrálního stínu Země. Atmosférou rozptylované sluneční světlo slabě prosytilo samotný umbrální stín, což zatmělému Měsíci dodalo načervenalý vzhled a dramatický populární název Krvavý úplněk.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: May full moon is the Flower Moon
  2. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  3. NASA: Moon
  4. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  5. APOD: 2021-06-04 Velký krvavý Měsíc

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »