Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna ve Velkém Magellanově mračnu

Uznání a copyright: Team Ciel Austral -
J. C. Canonne, N. Outters, P. Bernhard, D. Chaplain, L. Bourgon

Na Velké Magellanovo mračno (LMC) je na jižní obloze pěkný pohled. Ale tento hloubkový a podrobný teleskopický pohled vytváření více než 10 měsíců jde dále, než co je viditelné většině navigátorů při plavbě kolem zeměkoule. Mozaika s panely 4x4 zabírá něco přes 5 stupňů, neboli 10 úplňků a vznikla z 3900 snímků s celkovým expozičním časem 1060 hodin přes širokopásmové a úzkopásmové filtry. Úzkopásmové filtry propouštěly pouze světlo emitované atomy síry, vodíku a kyslíku. Atomy jsou ionizovány energetickým světlem hvězd a při rekombinaci s elektrony vyzařují své charakteristické světlo při přechodu na nižší energetický stav. Výsledkem je, že se samotné LMC zdá být pokryto svými vlastními mračny ionizovaného plynu kolem hmotných mladých hvězd. Zářícím mračnům, které opracovávají silné hvězdné větry a ultrafialové záření, dominuje emise vodíku v místech známých jako H II oblasti (ionizovaného vodíku). Vlevo je velká hvězdotvorná oblast, mlhovina Tarantule, která je sama tvořena překrývajícími se H-II oblastmi. LMC je největší satelitní galaxií naší Mléčné dráhy, měří asi 15 000 světelných let a nachází se asi 160 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).
Poznámka překladatele: Francouzský tým využívá též kamery G4-16000 od Moravských přístrojů.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: The Large Magellanic Cloud, LMC
  2. CielAustral.com: Le Grand Nuage de Magellan
  3. APOD: 2015-08-27 Velké Magellanovo mračno
  4. APOD: 2005-12-23 Vodík a prach v Růžicové mlhovině
  5. NASA: Massive Young Stars Trigger Stellar Birth
  6. Wikipedia: H_II_region
  7. APOD: 2006-01-06 Mlhovina Tarantule

Štítky: H alpha, Emisní mlhovina, Vodík, Lmc, Star-formation, Oblast H-II, Tarantula nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »