Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Da Vinciho svit

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Lidé, co časně ráno 2. února vstali, mohli vidět nízko nad východním obzorem poblíž starého Měsíce Saturn. Toho dne byl pořízen snímek s jasnou planetou a slunečním světlem ozářeným srpkem a slabě osvětlenou noční lunární stranou na předúsvitové obloze nad městem Bursa v Turecku. Popelavá záře Měsíce je pochopitelně zemský svit, světlo ze Země odrážené od noční strany Měsíce. Zemský svit jako sluneční světlo odrážené pozemskými oceány, které osvětluje temnou stranu Měsíce, popsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. Dne 2. května také vyšel před úsvitem Měsíc. Toho dne se jeho popelavá záře dělila o oblohu s Venuší, brilantní Jitřenkou. 2. květen je také 500. výročím Leonardovy smrti v roce 1519.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earthshine
  2. NASA: The Da Vinci Glow
  3. Google.com: Leonardo da Vinci

Štítky: Zemský svit, Saturn, Anniversary


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »