Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Da Vinciho svit

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Lidé, co časně ráno 2. února vstali, mohli vidět nízko nad východním obzorem poblíž starého Měsíce Saturn. Toho dne byl pořízen snímek s jasnou planetou a slunečním světlem ozářeným srpkem a slabě osvětlenou noční lunární stranou na předúsvitové obloze nad městem Bursa v Turecku. Popelavá záře Měsíce je pochopitelně zemský svit, světlo ze Země odrážené od noční strany Měsíce. Zemský svit jako sluneční světlo odrážené pozemskými oceány, které osvětluje temnou stranu Měsíce, popsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. Dne 2. května také vyšel před úsvitem Měsíc. Toho dne se jeho popelavá záře dělila o oblohu s Venuší, brilantní Jitřenkou. 2. květen je také 500. výročím Leonardovy smrti v roce 1519.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earthshine
  2. NASA: The Da Vinci Glow
  3. Google.com: Leonardo da Vinci

Štítky: Zemský svit, Saturn, Anniversary


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »