Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Titan, prstence a závoj

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Toto není sluneční zatmění. Na snímku je pohled na měsíce a prstence u Saturnu. Velký kulatý objekt uprostřed ve středu snímku je Titan, největší měsíc Saturnu a jeden z nejzáhadnějších objektů celé Sluneční soustavy. Tmavá skvrna uprostřed je hlavní pevná část měsíce. Jasný prstenec okolo je atmosférický závoj nad Titanem, plyn, který rozptyluje sluneční světlo ke kameře na palubě kosmické sondy Cassini. Snímek vodorovně protínají prstence Saturnu, které jsou vidět téměř z boku. Vpravo dole od Titanu je malý Saturnův měsíc Enceladus. Jelikož byl tento snímek pořízen téměř proti Slunci, tak se povrch Titanu a Enceladu jeví v siluetě a prstence Saturnu se podobají fotografickému negativu. Když se podíváte opravdu, ale opravdu podrobně na Enceladus, tak můžete uvidět náznak ledových výtrysků, které vyvěrají ze spodu. Jsou to přesně ty výtrysky, které inspirovaly návrhy k budoucímu přistání na Enceladu, provrtání ledu a hledání známek mimozemského života.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-05-11 Prstencové zatmění nad mysem York
  2. APOD: 2004-08-10 Dvojitý zákal nad Titanem
  3. NASA: Cassini Orbiter - spacecraft
  4. Wikipedia: Enceladus_(moon)
  5. Youtube.com: Saturn's Largest Moon Titan: A World Much Like Earth
  6. APOD: 2012-05-28 Rozjímání o Slunci
  7. APOD: 2012-12-31 Saturnovy prstence z tmavé strany
  8. Favim.com: Foto: černá a bílá kočička :-)
  9. APOD: 2009-11-24 Cassini průlet ukázal průduch na Enceladu

Štítky: Saturn, Prstence, Titan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »