Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Titan, prstence a závoj

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Toto není sluneční zatmění. Na snímku je pohled na měsíce a prstence u Saturnu. Velký kulatý objekt uprostřed ve středu snímku je Titan, největší měsíc Saturnu a jeden z nejzáhadnějších objektů celé Sluneční soustavy. Tmavá skvrna uprostřed je hlavní pevná část měsíce. Jasný prstenec okolo je atmosférický závoj nad Titanem, plyn, který rozptyluje sluneční světlo ke kameře na palubě kosmické sondy Cassini. Snímek vodorovně protínají prstence Saturnu, které jsou vidět téměř z boku. Vpravo dole od Titanu je malý Saturnův měsíc Enceladus. Jelikož byl tento snímek pořízen téměř proti Slunci, tak se povrch Titanu a Enceladu jeví v siluetě a prstence Saturnu se podobají fotografickému negativu. Když se podíváte opravdu, ale opravdu podrobně na Enceladus, tak můžete uvidět náznak ledových výtrysků, které vyvěrají ze spodu. Jsou to přesně ty výtrysky, které inspirovaly návrhy k budoucímu přistání na Enceladu, provrtání ledu a hledání známek mimozemského života.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-05-11 Prstencové zatmění nad mysem York
  2. APOD: 2004-08-10 Dvojitý zákal nad Titanem
  3. NASA: Cassini Orbiter - spacecraft
  4. Wikipedia: Enceladus_(moon)
  5. Youtube.com: Saturn's Largest Moon Titan: A World Much Like Earth
  6. APOD: 2012-05-28 Rozjímání o Slunci
  7. APOD: 2012-12-31 Saturnovy prstence z tmavé strany
  8. Favim.com: Foto: černá a bílá kočička :-)
  9. APOD: 2009-11-24 Cassini průlet ukázal průduch na Enceladu

Štítky: Saturn, Prstence, Titan


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »