Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Virtuální průlet kolem Vírové galaxie

Uznání videa: F. Summers, J. DePasquale, and D. Player (STScI); Music: Into the Wormhole (Jingle Punks via Youtube)

Jaké by to bylo prolétat nad spirální galaxií? S vizualizací pomohli astronomové a animátoři ze Space Telescope Science Institute a za pomoci dat a snímků z Hubblova kosmického dalekohledu spočítali virtuální průlet kolem Vírové galaxie (M51). Vírová galaxie je jedna z nejjasnějších a nejmalebnějších galaxií na obloze, je vzdálená pouze 25 miliónů světelných let a napříč měří plných 50 000 světelných let. Při virtuálním průletu je vidět, že spirálním ramenům dominují mladé modré hvězdy, starší světle zbarvené hvězdy, tmavé pásy prachu a jasné červené emisní mlhoviny. Přes M51 je v dálce vidět mnohé galaxie. Vizualizace by se dala považovat za časosběr, protože jinak by se virtuální kamera musela pohybovat téměř rychlostí světla.

Seznam odkazů v popisu

  1. STScI.edu: Space Telescope Science Institute - Who we are
  2. STScI.edu: Hubble Space Telescope
  3. HubbleSite.org: Flyby of the Whirlpool Galaxy
  4. APOD: 2017-10-19 M51: Vírová galaxie
  5. NASA: What Is a Light-Year?
  6. APOD: 2013-02-24 M51: Vírová galaxie vprachu a hvězdách
  7. HubbleSite.org: Flyby of the Whirlpool Galaxy
  8. APOD: 2016-10-19 M45: Hvězdokupa Plejády
  9. APOD: 2015-11-19 Centaurus A
  10. APOD: Emission nebulae
  11. APOD: 2016-12-08 Vírová galaxie s kometami
  12. APOD: 2013-03-31 Let nad Zemí v noci
  13. APOD: 2011-10-18 Video: Téměř rychlostí světla

Štítky: M51, Whirlpool Galaxy, Spirální galaxie


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náladovka měsíc+venuše

venuše + měsíc(6%) a mezi smrky Elnath

Další informace »