Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Co se to děje ve středu mlhoviny v Lodním kýlu? V působivé změti tmavých prachových filamentů vznikají, umírají a unikají pryč hvězdy. Celá mlhovina v Lodním kýlu katalogizovaná jako NGC 3372, měří přes 300 světelných let a nachází se asi 8500 světelných let daleko v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Mlhovina je tvořena především vodíkem, který emituje všudepřítomnou červenou záři, která je vidět na tomto velice podrobném snímku. Modrá záře ve středu vzniká ze stopového množství zářícího kyslíku. Mladé hmotné hvězdy, které se nacházejí ve středu mlhoviny, poté co vybuchnou jako supernovy, vyvrhují prach. Jedna z nejenergetičtějších hvězd ve středu mlhoviny, Eta Carinae, byla v letech 1830-tých jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale dramaticky zeslábla.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2010-03-22 Okolí Mléčné dráhy v chladném prachu
 2. Wikipedia: Carina_Nebula
 3. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
 4. IanRidpath.com: Star tales
 5. Wikipedia: Hydrogen
 6. Wikipedia: H-alpha
 7. Astro-Cabinet.com: Der Grosse Carina Nebel
 8. LANL.gov: Oxygen
 9. CF.ac.uk: Cosmic dust
 10. Wikipedia: Eta_Carinae
 11. AAVSO.org: Eta Carinae

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Star-formation


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »