Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý zákal nad Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Většina měsíců nemá žádnou vrstvu zákalu, proč má Titan hned dvě? Snímky ze sondy Cassini, která minulý měsíc vklouzla na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrzují, že nejtajemnější měsíc ve sluneční soustavě je nejen obklopen tlustou atmosférou, ale také dvěma zřetelnými slupkami zákalu. Tyto vrstvy jsou vidět na ultrafialovém snímku nahoře ve falešných barvách jako nachové. Titanova neprůhledná atmosféra je podobná zemské atmosféře, která se skládá především z dusíku. Když do vysokých vrstev atmosférického dusíku a metanu naráží energetické sluneční světlo, tak začíná vznikat stopové množství organických sloučenin jako je etan a oxid uhličitý. V oddělených vrstvách zákalu jsou pravděpodobně tyto a další komplexní organické molekuly. V prosinci 2004 vypustí Cassini sondu Huygens, která má přistát na Titanu.

Štítky: Cassini, Atmosféra, Titan


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »