Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter Manicouagan z vesmíru

Uznání: NASA, International Space Station Expedition 59

Tento snímek širokého ústí řeky svatého Vavřince a podivuhodně kruhového jezera Manicouagan pořídila 11. dubna posádka Expedice 59 z Mezinárodní kosmické stanice kroužící kolem planety Země ve výšce 400 kilometrů nad kanadským Quebecem. Prstencové jezero vpravo od středu je moderní vodní nádrž uvnitř zerodovaných zbytků starého impaktního kráteru o průměru 100 kilometrů. Tento starý kráter je z oběžné dráhy velice nápadný a je viditelnou připomínkou, že Země je vůči kamenům z vesmíru zranitelná. Kráter Manicouagan je starý přes 200 miliónů let a nejspíše vznikl dopadem kamenitého tělesa o průměru asi 5 kilometrů. V současnosti není známá žádná planetka s významnou pravděpodobností dopadu na Zemi během příštího století. Na Konferenci planetární obrany 2019 IAA (International Academy of Astronautics) probíhá fiktivní scénář, který má napomoci v přípravách na dopad planetky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Astronauts Relax Today Before Robotics Work and Dragon Cargo Mission
  2. Wikipedia: Manicouagan_Reservoir
  3. APOD: 2018-05-29 Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice
  4. APOD: 2013-08-12 Orbity potenciálně nebezpečných asteroidů
  5. NASA: NASA, FEMA, International Partners Plan Asteroid Impact Exercise
  6. NASA: 2019 IAA Planetary Defense Conference live stream
  7. NASA: Planetary Defense Conference Exercise - 2019

Štítky: Kráter, Impakt, Neo, Planetární obrana


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »