Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce v protisvitu

Uznání a copyright: Petr Horálek; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Je vůbec něco zajímavého ve směru opačném od Slunce? Jednu noc minulý měsíc tam pár věcí bylo. Zaprvé, to červeně žhnoucí těleso, které je vidět vpravo dole, je úplněk ztemnělý a zčervenalý po vstupu do stínu Země. Za kuželem temnoty Země prachové částice na oběžné dráze kolem Slunce rozptylují jeho světlo zpět, takže vzniká záře zvaná protisvit, která je vidět jako slabý pás, který stoupá ze středu obzoru a prochází až za Měsíc. Nad obzorem lze rozeznat téměř vodorovný pruh zeleného světélkování vzduchu, částečně zakrytého foukaným oranžovým pískem. Na vzdálené obloze je jako modrá tečka nahoře vidět hvězda Sirius, a vlevo se zvedá oblouk centrálního pásu Mléčné dráhy. Světlé šmouhy vlevo od středu jsou Velké a Malé Magellanovo mračno. Po obloze jsou rozesety červené emisní mlhoviny, příliš četné, než je všechny zmiňovat, ale jsou popsány na průvodním anotovaném snímku. V popředí je na snímku pustina oblasti Deadvlei národního parku Namib-Naukluft v Namibii, kde je vidět astrofotograf samotný, jak přehlíží krajinu a oblohu tak úžasnou, že ji popsal jako jednu z vrcholných zkušeností svého života.

Kvíz: Název Astronomického snímku dne nebo románu z Harlekýna?

Štítky: Total lunar eclipse, Gegenschein, Panorama


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »