Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Jimmy Walker

Hvězdokupa M16, též známá jako Orlí mlhovina, je stará pouze 2 milióny let a ještě ji obklopuje zárodečný prach a zářící plyn. Tento nádherně podrobný snímek této oblasti obsahuje kosmické skulptury, které učinily známými snímky tohoto hvězdotvorného komplexu z Hubblova kosmického dalekohledu. Sloupce prachu se popisují jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření, začínají u středu a mají délku asi světelný rok, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetická radiace hvězd kupy eroduje materiál poblíž vrcholků, až nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z hřebenu jasné emise vlevo od středu sahá dalsí prašný hvězdotvorný sloup známý jako Víla Orlí mlhoviny. M16 a Orlí mlhovina se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleného souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Orlí mlhovina, Star-formation, M16, Pillars of creation, Fairy


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »