Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Jimmy Walker

Hvězdokupa M16, též známá jako Orlí mlhovina, je stará pouze 2 milióny let a ještě ji obklopuje zárodečný prach a zářící plyn. Tento nádherně podrobný snímek této oblasti obsahuje kosmické skulptury, které učinily známými snímky tohoto hvězdotvorného komplexu z Hubblova kosmického dalekohledu. Sloupce prachu se popisují jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření, začínají u středu a mají délku asi světelný rok, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetická radiace hvězd kupy eroduje materiál poblíž vrcholků, až nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z hřebenu jasné emise vlevo od středu sahá dalsí prašný hvězdotvorný sloup známý jako Víla Orlí mlhoviny. M16 a Orlí mlhovina se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleného souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Orlí mlhovina, Star-formation, M16, Pillars of creation, Fairy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »