Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc ukrývá svět

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

S příchodem večera zeslábnul soumrak a na poklidném nebi vystoupily hvězdy, aby následovaly perské přísloví "Noc skrývá svět, ale ukazuje vesmír." Nad severní Keňou právě zapadlo Slunce a noc brzy ukryje pobřeží jezera Turkana, které je domovem nilských krokodýlů. Je známo, že tato oblast také oplývá fosíliemi hominidů. Jedné takové noci minulý listopad dominuje hvězdnaté obloze brilantní Venuše, Večernice na celém světě. Podél oblouku naší vlastní Mléčné dráhy jsou také vidět slabé hvězdy, kosmická prachová mračna a zářící mlhoviny.

Štítky: Lake turkana, Venuše, Mléčná dráha, Západ slunce, Kenya, Crocodile, Proverb


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »