Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc ukrývá svět

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

S příchodem večera zeslábnul soumrak a na poklidném nebi vystoupily hvězdy, aby následovaly perské přísloví "Noc skrývá svět, ale ukazuje vesmír." Nad severní Keňou právě zapadlo Slunce a noc brzy ukryje pobřeží jezera Turkana, které je domovem nilských krokodýlů. Je známo, že tato oblast také oplývá fosíliemi hominidů. Jedné takové noci minulý listopad dominuje hvězdnaté obloze brilantní Venuše, Večernice na celém světě. Podél oblouku naší vlastní Mléčné dráhy jsou také vidět slabé hvězdy, kosmická prachová mračna a zářící mlhoviny.

Štítky: Lake turkana, Venuše, Mléčná dráha, Západ slunce, Kenya, Crocodile, Proverb


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »