Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Orionu nad Sněžkou

Uznání a copyright: Marcin Ślipko

Jak vypadá vycházející Orion před kamerou? V tomto ročním období je známé souhvězdí viditelné těsně po západu Slunce na jihovýchodě. Z většiny míst na Zemi vychází dobře známý obrazec hvězd Orionu, zvýrazněný třemi hvězdami pásu, šikmo. Celý úsek noční oblohy s Orionem byl vyfotografován, jak vychází nad horou na hranici mezi Polskem a Českou republikou Sněžkou nebo polsky Śnieżkou. Dlouhotrvající sekvence expozic ukázala mnoho slabých útvarů, včetně mlhovin Orion a Plamen, které obě obklopuje křivka Barnardovy smyčky. Širokoúhlý složený snímek také zachytil ikony noční oblohy včetně modré hvězdokupy Plejády v horní části snímku a červené Růžicové mlhoviny vlevo od Orionu. Mezi dobře známé hvězdy patří na snímku Procyon, Betelgeuse, Rigel a Aldebaran. Orion se bude v následujících měsících objevovat po západu Slunce postupně výše na obloze.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Discovering the Universe Through the Constellation Orion
  2. NASA: Earth
  3. APOD: 2003-02-07 Orion na filmu
  4. APOD: 2017-11-23 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  5. APOD: 2020-12-25 Severní zimní noc
  6. Youtu.be: Śnieżka
  7. Wikipedia: Poland
  8. Wikipedia: Czech_Republic
  9. Wikipedia: Śnieżka
  10. APOD: 2021-06-29 Mlhovina v Orionu: Hubblův pohled
  11. APOD: 2021-11-03 Mlhoviny Koňská hlava a Plamen
  12. Wikipedia: Barnard's_Loop
  13. Instagram.com: marcinslipko_photo: Dom Śląski Karpacz
  14. APOD: 2018-03-21 Orion kamerou
  15. Wikipedia: Pleiades
  16. APOD: 2021-02-14 Růžicová mlhovina s dlouhou stopkou
  17. Peakpx.com: Foto: Kočka v galaktických brýlích :-)
  18. EarthSky.org: Bright Procyon: The Little Dog Star in Canis Minor
  19. NASA: What is Betelgeuse? Inside the Strange, Volatile Star
  20. APOD: 2022-01-24 Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice
  21. SkyAndTelescope.org: MEET ALDEBARAN, THE BULL’S EYE
  22. APOD: 2023-10-25 Zmizel za 60 sekund: Západ Slunce se zeleným zábleskem

Štítky: Rising, Orion, Winter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »