Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion kamerou

Uznání a copyright: Derrick Lim

Poznáváte toto souhvězdí? Ačkoliv je to jedno z nejlépe rozpoznatelných uskupení hvězd na obloze, tak známé objekty v Orionu nejsou pro oči tak barevné, jak vypadají v kameře. Na této digitální mozaice z 20 snímků má nejjasnější hvězda vlevo nahoře, chladný obr Betelgeuse, silný oranžový odstín. Betelgeuse vyvažují četné modré horké hvězdy v Orionu s nadobrem Rigel vpravo dole a Bellatrix vpravo nahoře. V pásu Orionu jsou seřazeny tři hvězdy, všechny asi 1500 světelných let daleko, které vznikly z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen. Pod pásem Orionu je načervenalá rozmazaná oblast, která vám také může připadat známá, je to porodnice hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. A konečně sotva očima viditelná, ale kamerou zde docela výrazná Barnardova smyčka, obrovská plynná emisní mlhovina kolem Orionova pásu a mlhoviny objevená před více než 100 lety pionýrským fotografem Orionu E. E. Barnardem.
Oprava: Na lepší překlad nadpisu a nestažený snímek upozornil Josef Papež.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Camera, Orion, Nebulas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »