Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chicagohenge: Rovnodenost v pravoúhlém městě

Uznání a copyright: Anthony Artese

Chicago je někdy svým způsobem jako moderní Stonehenge. Ten způsob je od východu k západu a ta doba je dnes. Dnes a každou rovnodennost Slunce kdekoliv na Zemi zapadá přesně na západě. Dnes bude tudíž Slunce v Chicagu zapadat podél podél rovníku orientované sítě ulic a budov, a této události se říká #chicagohenge. Zde se můžete podívat na snímek Chicago Henge, který byl pořízen minulou rovnodenost uprostřed září 2017 při pohledu podél ulice Upper Wacker Drive. Mnoho měst má ovšem ulice nebo další útvary orientované podél rotační osy Země. A tak je docela možné, že i vaše oblíbená ulice vede kolmo od východu na západ. Dnes si to při západu Slunce můžete mrknutím oka ověřit.

Štítky: Chicagohenge, Chicago, Rovnodennost


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »