Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kotouč oblohy z Nebry

Uznání: Dbachmann, Wikipedia

Považuje se to za nejstarší známé zpodobnění noční oblohy. Ale co přesně zobrazuje a proč vzniklo? Kotouč oblohy z Nebry nalezli v roce 1999 detektorem kovu lovci pokladů u města Nebra v Německu mezi několika zbraněmi z doby bronzové. Tento pozůstatek ze starověku měří asi 30 centimetrů a spojuje se s Únětickou kulturou, která osídlovala část Evropy kolem roku 1600 př.Kr.. U rekonstruovaného předmětu se tečky považují za hvězdy, kupa představuje Plejády a velký kruh a srpek představují Slunce a Měsíc. Účel tohoto kotouče zůstává neznámý, hypotézy předpokládají, že je jedná buď o astronomické hodiny, umělecké dílo, nebo náboženský symbol. Někteří lidé věří, že Kotouč oblohy z Nebry, který se oceňuje na asi 11 miliónů dolarů, je pouze polovina z páru a druhý kotouč stále čeká na své objevení.

Štítky: Doba bronzová, Nebra, Plejády


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »