Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kotouč oblohy z Nebry

Uznání: Dbachmann, Wikipedia

Považuje se to za nejstarší známé zpodobnění noční oblohy. Ale co přesně zobrazuje a proč vzniklo? Kotouč oblohy z Nebry nalezli v roce 1999 detektorem kovu lovci pokladů u města Nebra v Německu mezi několika zbraněmi z doby bronzové. Tento pozůstatek ze starověku měří asi 30 centimetrů a spojuje se s Únětickou kulturou, která osídlovala část Evropy kolem roku 1600 př.Kr.. U rekonstruovaného předmětu se tečky považují za hvězdy, kupa představuje Plejády a velký kruh a srpek představují Slunce a Měsíc. Účel tohoto kotouče zůstává neznámý, hypotézy předpokládají, že je jedná buď o astronomické hodiny, umělecké dílo, nebo náboženský symbol. Někteří lidé věří, že Kotouč oblohy z Nebry, který se oceňuje na asi 11 miliónů dolarů, je pouze polovina z páru a druhý kotouč stále čeká na své objevení.

Štítky: Doba bronzová, Nebra, Plejády


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »