Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

50 000 kilometrů nad Sluncem

Uznání a copyright: Pete Lawrence

Co se to děje na okraji Slunce? I když to může vypadat, že tam řádí nějaké monstrum, tak je to ve skutečnosti jen snímek monstrózní protuberance, pochvy řídkého plynu, který nad povrchem udržuje magnetické pole Slunce. Tuto sluneční událost zachytil minulý víkend malý dalekohled a výsledný snímek byl pak invertován a zobrazen ve falešných barvách. Jak je podle pomocných kružnic patrné, tak protuberance stoupá přes 50 000 kilometrů nad povrch Slunce, takže naše Země o průměru asi 12 700 kilometrů se ve srovnání zdá být malá. Pod monstrózní protuberancí je aktivní oblast 12585 a nad plovoucím slunečním kobercem fibril jsou vidět vznášející se barevné filamenty. Filamenty jsou ve skutečnosti protuberance, které jsou vidět proti slunečnímu kotouči, zatímco sice podobné fibrily jsou ve skutečnosti spikule viděné proti slunečnímu povrchu. Jak se Slunce blíží k minimu svého 11-ti letého cyklu aktivity, tak se energetické události jako byla tato se stávají vzácněji.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Slunce, Filament, Protuberance


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »