Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix infračerveně

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope; Processing: Judy Schmidt

Co způsobuje, že toto kosmické oko vypadá tak červené? Prach. Na snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je vidět infračervené světlo z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293), která je zhruba 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Obálka z prachu a plynu kolem centrální hvězdy bílého trpaslíka má průměr dva světelné roky a dlouho byla považována z výborný příklad planetární mlhoviny, které představuje závěrečná stádia Slunci podobné hvězdy. Ovšem Spitzerova data ukazují, že samotná centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že tuto záři vytváří prach z disku trosek. Přestože byl materiál mlhoviny z hvězdy vyvržen před mnoha tisíci lety, tak prach blízko hvězdy mohl vzniknout srážkami v rezervoáru objektů analogických Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě. Pokud ve vzdáleném planetárním systému vznikla kometární tělesa, tak by mohla přežít dokonce i dramatické závěrečné fáze evoluce hvězdy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mlhovina Helix, Spitzer, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »