Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix infračerveně

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope; Processing: Judy Schmidt

Co způsobuje, že toto kosmické oko vypadá tak červené? Prach. Na snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je vidět infračervené světlo z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293), která je zhruba 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Obálka z prachu a plynu kolem centrální hvězdy bílého trpaslíka má průměr dva světelné roky a dlouho byla považována z výborný příklad planetární mlhoviny, které představuje závěrečná stádia Slunci podobné hvězdy. Ovšem Spitzerova data ukazují, že samotná centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že tuto záři vytváří prach z disku trosek. Přestože byl materiál mlhoviny z hvězdy vyvržen před mnoha tisíci lety, tak prach blízko hvězdy mohl vzniknout srážkami v rezervoáru objektů analogických Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě. Pokud ve vzdáleném planetárním systému vznikla kometární tělesa, tak by mohla přežít dokonce i dramatické závěrečné fáze evoluce hvězdy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mlhovina Helix, Spitzer, Infračervený


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »