Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

50 000 kilometrů nad Sluncem

Uznání a copyright: Pete Lawrence

Co se to děje na okraji Slunce? I když to může vypadat, že tam řádí nějaké monstrum, tak je to ve skutečnosti jen snímek monstrózní protuberance, pochvy řídkého plynu, který nad povrchem udržuje magnetické pole Slunce. Tuto sluneční událost zachytil minulý víkend malý dalekohled a výsledný snímek byl pak invertován a zobrazen ve falešných barvách. Jak je podle pomocných kružnic patrné, tak protuberance stoupá přes 50 000 kilometrů nad povrch Slunce, takže naše Země o průměru asi 12 700 kilometrů se ve srovnání zdá být malá. Pod monstrózní protuberancí je aktivní oblast 12585 a nad plovoucím slunečním kobercem fibril jsou vidět vznášející se barevné filamenty. Filamenty jsou ve skutečnosti protuberance, které jsou vidět proti slunečnímu kotouči, zatímco sice podobné fibrily jsou ve skutečnosti spikule viděné proti slunečnímu povrchu. Jak se Slunce blíží k minimu svého 11-ti letého cyklu aktivity, tak se energetické události jako byla tato se stávají vzácněji.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Slunce, Filament, Protuberance


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »