Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo v současnosti nemůže vidět Měsíc takto se otáčet. To proto, že pozemský Měsíc je slapově vázán se Zemí a tak k ní přivrací jen jednu stranu. Moderní digitální technologie ovšem umožňují kombinovat mnoho podrobných snímků, které odeslala družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) do virtuálního videa rotujícího Měsíce s vysokým rozlišením. Filmová smyčka začíná standardním pohledem na Měsíc ze Země. Do pohledu pod rovníkem se ale rotací rychle dostane Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět. Celý lunární měsíc je zkondenzován do 24 sekund videa a zřetelně ukazuje, že k Zemi přivrácená strana Měsíce oplývá tmavými lunárními moři, zatímco odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. V současnosti se k Měsíci připravuje 20 různých projektů ze 4 různých zemí a většina z nich má očekávaný start buď letos, nebo příští rok.

Štítky: Měsíc, LRO, Rotace


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »