Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo v současnosti nemůže vidět Měsíc takto se otáčet. To proto, že pozemský Měsíc je slapově vázán se Zemí a tak k ní přivrací jen jednu stranu. Moderní digitální technologie ovšem umožňují kombinovat mnoho podrobných snímků, které odeslala družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) do virtuálního videa rotujícího Měsíce s vysokým rozlišením. Filmová smyčka začíná standardním pohledem na Měsíc ze Země. Do pohledu pod rovníkem se ale rotací rychle dostane Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět. Celý lunární měsíc je zkondenzován do 24 sekund videa a zřetelně ukazuje, že k Zemi přivrácená strana Měsíce oplývá tmavými lunárními moři, zatímco odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. V současnosti se k Měsíci připravuje 20 různých projektů ze 4 různých zemí a většina z nich má očekávaný start buď letos, nebo příští rok.

Štítky: Měsíc, LRO, Rotace


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »