Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo v současnosti nemůže vidět Měsíc takto se otáčet. To proto, že pozemský Měsíc je slapově vázán se Zemí a tak k ní přivrací jen jednu stranu. Moderní digitální technologie ovšem umožňují kombinovat mnoho podrobných snímků, které odeslala družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) do virtuálního videa rotujícího Měsíce s vysokým rozlišením. Filmová smyčka začíná standardním pohledem na Měsíc ze Země. Do pohledu pod rovníkem se ale rotací rychle dostane Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět. Celý lunární měsíc je zkondenzován do 24 sekund videa a zřetelně ukazuje, že k Zemi přivrácená strana Měsíce oplývá tmavými lunárními moři, zatímco odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. V současnosti se k Měsíci připravuje 20 různých projektů ze 4 různých zemí a většina z nich má očekávaný start buď letos, nebo příští rok.

Štítky: Měsíc, LRO, Rotace


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »