Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab z vesmíru

Uznání: NASA - X-ray: CXC, Optical: STSCI, Infrared: JPL-Caltech,

Krabí mlhovina je katalogizovaná jako M1, první položka ve slavném seznamu Charlese Messiera objektů, které nejsou kometami. O Krabí mlhovině je nyní známo, že se jedná o zbytek supernovy, rozpínající se mračno trosek po smrtící explozi hmotné hvězdy. Tento složitý obraz ve falešných barvách kombinuje obrazová data z kosmických observatoří Chandra, Hubble a Spitzer a tak umožňuje toto mračno trosek zkoumat v rentgenovém světle (modrobílá), v optickém (fialová) a v infračerveném světle (růžová). Pulzar v Krabí mlhovině je jedním z nejexotičtějších známých objektů pro moderní astronomy, jedná se o neutronovou hvězdu, která rotuje 30 krát za sekundu a je vidět jako jasná skvrna poblíž středu obrázku. Tento zhroucený zbytek jádra hvězdy pohání emisi Krabí mlhoviny přes celé elektromagnetické spektrum jako kosmické dynamo. Krabí mlhovina měří asi 12 světelných let a nachází se asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Zbytek supernovy, Pulsar


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »