Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mořský racek a Kachna

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Tyto mlhoviny, ve kterých vidíme mořského racka a kachnu nejsou jenom kosmickými mračny, které vyvolávají představu letu. Oba útvary rozpínají křídla přes rozsáhlou nebeskou krajinu a na noční pozemské obloze je to přes souhvězdí Velkého psa (Canis Major) téměř 7 stupňů. Rozlehlý Mořský racek (ve středu nahoře) se skládá ze dvou velkých katalogizovaných emisních mlhovin. Jasnější NGC 2327 tvoří hlavu a difuznější IC 2177 pak křídla a tělo. Rozpětí křídel Mořského racka by v odhadované vzdálenosti mlhoviny 3800 světelných let odpovídalo asi 250 světelným rokům. Kachní mlhovina vpravo dole se zdá mnohem kompaktnější a v odhadované vzdálenosti asi 15 000 světelných let měří jen 50 světelných let. Kachní mlhovina je katalogizována jako NGC 2359 a nafukují ji energetické větry velice hmotné žhavé hvězdy v jejím středu. Tělo Kachny s křídlatými přívěsky má také další a dramatičtější název - Thorova přilba.

Štítky: Ngc2359, Ic2177, Ngc2327, Emisní mlhovina, Wolf rayet star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »