Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Frank Barrett, Steve Davis

Tento barevný pohled na kousek oblohy kombinuje snímky ze dvou různých kamer: z digitální zrcadlovky a z astronomické CCD kamery. Obě kamery byly použity na stejném dalekohledu při oceánské Winter Star Party na Florida Keys a příhodně vytvořily tento portrét mlhoviny Mořský racek. Záběr pokrývá v rovině Mléčné dráhy v blízkosti hvězdy Sirius, alfa souhvězdí Velkého psa (Canis Major) asi 4x3 stupně. Tato rozsáhlá oblast pochopitelně zahrnuje i objekty s jiným katalogovým označením: za pozornost stojí NGC 2327 - kompaktní, prašná emisní oblast s vnořenou hmotnou hvězdou, která formuje hlavu ptáka (nad středem) a IC 2177 - která tvoří oblouk křídel mořského racka. Tomuto komplexu mračen kosmického plynu a prachu s jasnými mladými hvězdami dominuje červená záře atomárního vodíku a v odhadované vzdálenosti 3800 světelných let zabírá přes 250 světelných let.

Štítky: Gumova mlhovina, Hydrogen gas, Ic2177, Ngc2327, Emission region


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Jižní Skotsko

Další informace »