Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První položky katalogů

Uznání a copyright: Bernhard Hubl (CEDIC)

Každá cesta začíná prvním krokem a každý katalog začíná první položkou. Na těchto panelech jsou první položky dobře známých katalogů oblohy v chronologickém uspořádání odshora vlevo dolů doprava podle data publikace katalogu. První položkou katalogu Charlese Messiera z roku 1774, je M1, slavný kosmický korýš a zbytek po supernově Krabí mlhovina. Dnes už ne tak nový katalog NGC (New General Catalog) J.L.E. Dreyera byl vydán v roce 1888. Na vedlejším prostředním panelu je tedy NGC 1, spirální galaxie v Pegasu. Těsně pod ní je na stejném panelu další spirální galaxie katalogizovaná jako NGC 2. Na dalším panelu je první položka následujícího Dreyerova katalogu IC (Index Catalog), IC 1 je ve skutečnosti slabá dvojhvězda. Spodní řada začíná temnou mlhovinou Barnard 1 z katalogu E.E. Barnarda z roku 1919 Tmavá znamení na obloze (Dark Markings of the Sky), nyní se ví, že se jedná o součást komplexu molekulárního mračna v Perseu. Z katalogu George Abella z roku 1958 Bohaté kupy galaxií (Rich Clusters of Galaxies) pochází položka Abel 1, vzdálená kupa galaxií v Pegasu. Poslední panel je vycentrován na vdB 1 ze studie Sidneyho van den Bergha z roku 1966. Tato pěkná, modrá, galaktická, reflexní mlhovina se nachází v souhvězdí Kasijopeji.

Štítky: IC 1, NGC 1, M 1, B 1, Abell 1, VdB 1


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »