Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První položky katalogů

Uznání a copyright: Bernhard Hubl (CEDIC)

Každá cesta začíná prvním krokem a každý katalog začíná první položkou. Na těchto panelech jsou první položky dobře známých katalogů oblohy v chronologickém uspořádání odshora vlevo dolů doprava podle data publikace katalogu. První položkou katalogu Charlese Messiera z roku 1774, je M1, slavný kosmický korýš a zbytek po supernově Krabí mlhovina. Dnes už ne tak nový katalog NGC (New General Catalog) J.L.E. Dreyera byl vydán v roce 1888. Na vedlejším prostředním panelu je tedy NGC 1, spirální galaxie v Pegasu. Těsně pod ní je na stejném panelu další spirální galaxie katalogizovaná jako NGC 2. Na dalším panelu je první položka následujícího Dreyerova katalogu IC (Index Catalog), IC 1 je ve skutečnosti slabá dvojhvězda. Spodní řada začíná temnou mlhovinou Barnard 1 z katalogu E.E. Barnarda z roku 1919 Tmavá znamení na obloze (Dark Markings of the Sky), nyní se ví, že se jedná o součást komplexu molekulárního mračna v Perseu. Z katalogu George Abella z roku 1958 Bohaté kupy galaxií (Rich Clusters of Galaxies) pochází položka Abel 1, vzdálená kupa galaxií v Pegasu. Poslední panel je vycentrován na vdB 1 ze studie Sidneyho van den Bergha z roku 1966. Tato pěkná, modrá, galaktická, reflexní mlhovina se nachází v souhvězdí Kasijopeji.

Štítky: IC 1, NGC 1, M 1, B 1, Abell 1, VdB 1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »