Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční obloha od března do května

Uznání ilustrace a copyright: Universe2go.com

Co můžete vidět na noční obloze v několika příštích měsících? Na této grafice je vidět několik výrazných věcí. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, březnové události na obloze jsou vlevo, dubnové nahoře a květnové vpravo. Objekty poměrně blízké Zemi jsou obecně ilustrovány jako nejbližší k postavičce s dalekohledem dole u středu, i když téměř všechno tady zobrazené se dá vidět i bez dalekohledu. K objektům na obloze v tomto ročním období patří jasná Venuše na večerní březnové obloze, meteorický roj Lyrid v dubnu a v květnu vstoupí na večerní oblohu Jupiter. Jako v každém ročním období lze někdy spatřit Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), pokud víte, kde se bude pohybovat a kam se máte dívat.

Štítky: Sky highlights, Spring, Illustration


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »