Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplná galaktická rovina: nahoře a dole

Uznání a copyright: Moophz Himself (Maroun Habib)

Je možné zachytit celou rovinu naší galaxie na jediném snímku? Ano, ale ne na jediné expozici, s určitým plánováním jsou potřeba dvě. V horní části je vidět snímek noční oblohy z června 2017 nad Libanonem, severně od rovníku. Snímek byl pořízen v době, kdy centrální pás Galaxie Mléčné dráhy procházel téměř přímo nadhlavníkem. Spodní část byla podobným způsobem zachycena o 6 měsíců později z opačné šířky v Chile, jižně od zemského rovníku. Každý snímek proto zachycuje noční oblohu v přesně opačném směru od té druhé, když byla úplně vidět polovina galakticné roviny. Jižní polovina byla otočena i s autem a se vším a digitálně připojena k horní polovině, aby byl vidět centrální pás naší Galaxie na jediném obrázku jako kruh. Na obrázku úplného galaktického kruhu je vidět mnoho hvězd a mlhovin a zvláště vyniká Velké Magellanovo mračno v dolní části.

Štítky: Rovina Mléčné dráhy, North, South


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »