Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci II

Uznání videa: NASA, Gateway to Astronaut Photography; Music: The Low Seas (The 126ers)

Jaké by to bylo být na oběžné dráze Země? Mezinárodní kosmická stanice (ISS) obíhá Zemi každých 90 minut a kosmonauté na její palubě někdy pořizují sekvence snímků, ze který vznikají videa. Toto zrychlené časosběrné video ukazuje dole na temné Zemi spoustu podívané. Zaprvé, na začátku videa jsou vlevo nahoře nad bílými mraky vidět zelené a červené polární záře. Do záběru brzy vstupují světla měst a je zřejmé, že letíte nad Severní Amerikou, až nakonec prolétáte na Floridou. V další sekvenci letíte nad Evropou a Afrikou, kde konečně letíte i nad řekou Nil. Ty jasné záblesky světla jsou blesky v bouřkách. Přes zelenavě zlatou zář zemské atmosféry je vidět v dálce vycházet hvězdy.

Štítky: Země, Blesk, Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »