Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci II

Uznání videa: NASA, Gateway to Astronaut Photography; Music: The Low Seas (The 126ers)

Jaké by to bylo být na oběžné dráze Země? Mezinárodní kosmická stanice (ISS) obíhá Zemi každých 90 minut a kosmonauté na její palubě někdy pořizují sekvence snímků, ze který vznikají videa. Toto zrychlené časosběrné video ukazuje dole na temné Zemi spoustu podívané. Zaprvé, na začátku videa jsou vlevo nahoře nad bílými mraky vidět zelené a červené polární záře. Do záběru brzy vstupují světla měst a je zřejmé, že letíte nad Severní Amerikou, až nakonec prolétáte na Floridou. V další sekvenci letíte nad Evropou a Afrikou, kde konečně letíte i nad řekou Nil. Ty jasné záblesky světla jsou blesky v bouřkách. Přes zelenavě zlatou zář zemské atmosféry je vidět v dálce vycházet hvězdy.

Štítky: Země, Blesk, Polární záře


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »