Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1 a NGC 2

Uznání a copyright: R Jay GaBany (Cosmotography.com)

Krásné mlhoviny, hvězdokupy a galaxie, které zdobí noční oblohu planety Země jsou často známy svým NGC číslem v katalogu New General Catalog. Tento dnes už klasický seznam vytvořil John Louis Emil Dreyer, pozoruhodný ředitel observatoře Armagh, od roku 1882 do roku 1916. NGC 2266 je například 2266 položka v jeho novém všeobecném katalogu mlhovin a hvězdokup. Současný astronom Jay GaBany si uvědomil, že "každá kniha má svou první stranu" a tak byl zvědavý, jak by mohla vypadat NGC 1 - našel ji i spolu s NGC 2 v souhvězdí Perseus. Na snímku nahoře jsou obě spirální galaxie o více méně typické velikosti (50-100 tisíc světelných let) v odhadovaných vzdálenostech přes 150 miliónů světelných let pro NGC 1 (nahoře) a asi dvojnásobek pro NGC 2. Řazení NGC je založeno na astronomické souřadné soustavě, takže tyto jinak nevýrazné spirály jsou jako první v NGC seznamu, protože jejich poloha na obloze odpovídá nejmenší rektascenzi v katalogu.

Štítky: Dreyer, Ngc1, Ngc2, New general catalog, Right ascension


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »