Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2266: Stará kupa z Nového všeobecného katalogu - New General Catalog

Uznání a copyright: Till Credner & Sven Kohle, Bonn University

Nový všeobecný katalog neboli v originále New General Catalog mlhovin a hvězdokup není tak nový. Byl vydán v roce 1888 jak pokus J. L. E. Dreyera konsolidovat práci astronomů Williama, Caroline a Johna Herschelových spolu s dalšími do jediného, užitečného, kompletního katalogu astronomických objevů a měření. Dreyerova práce byla úspěšná je je důležitá i dnes, jelikož tento slavný katalog i nadále uvozuje jasné kupy, galaxie i mlhoviny svou zkratkou "NGC". Vezměme si například hvězdokupu NGC 2266 (tedy položku číslo 2 266 v NGC kompilaci). Nachází se ve vzdálenosti asi 10 000 světelných let v souhvězdí Gemini a představují otevřenou neboli galaktickou hvězdokupu. Při stáří asi 1 miliarda let je NGC 2266 starou galaktickou kupou. Její vyvinutí červení obři jsou na tomto nádherném tříbarevném snímku dobře patrní.

Štítky: Katalog NGC, Ngc 2266, Galaktická kupa, Herschel, Dreyer


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »