Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2266: Stará kupa z Nového všeobecného katalogu - New General Catalog

Uznání a copyright: Till Credner & Sven Kohle, Bonn University

Nový všeobecný katalog neboli v originále New General Catalog mlhovin a hvězdokup není tak nový. Byl vydán v roce 1888 jak pokus J. L. E. Dreyera konsolidovat práci astronomů Williama, Caroline a Johna Herschelových spolu s dalšími do jediného, užitečného, kompletního katalogu astronomických objevů a měření. Dreyerova práce byla úspěšná je je důležitá i dnes, jelikož tento slavný katalog i nadále uvozuje jasné kupy, galaxie i mlhoviny svou zkratkou "NGC". Vezměme si například hvězdokupu NGC 2266 (tedy položku číslo 2 266 v NGC kompilaci). Nachází se ve vzdálenosti asi 10 000 světelných let v souhvězdí Gemini a představují otevřenou neboli galaktickou hvězdokupu. Při stáří asi 1 miliarda let je NGC 2266 starou galaktickou kupou. Její vyvinutí červení obři jsou na tomto nádherném tříbarevném snímku dobře patrní.

Štítky: Katalog NGC, Ngc 2266, Galaktická kupa, Herschel, Dreyer


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »