Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2266: Stará kupa z Nového všeobecného katalogu - New General Catalog

Uznání a copyright: Till Credner & Sven Kohle, Bonn University

Nový všeobecný katalog neboli v originále New General Catalog mlhovin a hvězdokup není tak nový. Byl vydán v roce 1888 jak pokus J. L. E. Dreyera konsolidovat práci astronomů Williama, Caroline a Johna Herschelových spolu s dalšími do jediného, užitečného, kompletního katalogu astronomických objevů a měření. Dreyerova práce byla úspěšná je je důležitá i dnes, jelikož tento slavný katalog i nadále uvozuje jasné kupy, galaxie i mlhoviny svou zkratkou "NGC". Vezměme si například hvězdokupu NGC 2266 (tedy položku číslo 2 266 v NGC kompilaci). Nachází se ve vzdálenosti asi 10 000 světelných let v souhvězdí Gemini a představují otevřenou neboli galaktickou hvězdokupu. Při stáří asi 1 miliarda let je NGC 2266 starou galaktickou kupou. Její vyvinutí červení obři jsou na tomto nádherném tříbarevném snímku dobře patrní.

Štítky: Katalog NGC, Ngc 2266, Galaktická kupa, Herschel, Dreyer


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »