Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v NGC 300

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), ESA, NASA

Jako zrnka písku na kosmické pláži jsou rozlišeny jednotlivé hvězdy ve velké spirální galaxii NGC 300 na tomto ostrém snímku z kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) dalekohledu Hubble Space Telescope. Vnitřní oblast galaxie na snímku má asi 7500 světelných let. V jejím středu je jasné, husté galaktické jádro obklopené rozvolněnou řadou tmavých prachových pásů smíchaných s hvězdami v galaktické rovině. NGC 300 se nachází ve vzdálenosti 6,5 miliónů světelných let a je součástí skupiny galaxií pojmenovaných podle jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor). Hubblovu jedinečnou schopnost rozlišit v NGC 300 tak mnoho hvězd lze využít k vylepšování technik měření vzdáleností v extragalaktickém měřítku.

Štítky: Hvězdy, Spirální galaxie, Písek, NGC 300


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »