Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1 a NGC 2

Uznání a copyright: R Jay GaBany (Cosmotography.com)

Krásné mlhoviny, hvězdokupy a galaxie, které zdobí noční oblohu planety Země jsou často známy svým NGC číslem v katalogu New General Catalog. Tento dnes už klasický seznam vytvořil John Louis Emil Dreyer, pozoruhodný ředitel observatoře Armagh, od roku 1882 do roku 1916. NGC 2266 je například 2266 položka v jeho novém všeobecném katalogu mlhovin a hvězdokup. Současný astronom Jay GaBany si uvědomil, že "každá kniha má svou první stranu" a tak byl zvědavý, jak by mohla vypadat NGC 1 - našel ji i spolu s NGC 2 v souhvězdí Perseus. Na snímku nahoře jsou obě spirální galaxie o více méně typické velikosti (50-100 tisíc světelných let) v odhadovaných vzdálenostech přes 150 miliónů světelných let pro NGC 1 (nahoře) a asi dvojnásobek pro NGC 2. Řazení NGC je založeno na astronomické souřadné soustavě, takže tyto jinak nevýrazné spirály jsou jako první v NGC seznamu, protože jejich poloha na obloze odpovídá nejmenší rektascenzi v katalogu.

Štítky: Dreyer, Ngc1, Ngc2, New general catalog, Right ascension


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »