Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1 a NGC 2

Uznání a copyright: R Jay GaBany (Cosmotography.com)

Krásné mlhoviny, hvězdokupy a galaxie, které zdobí noční oblohu planety Země jsou často známy svým NGC číslem v katalogu New General Catalog. Tento dnes už klasický seznam vytvořil John Louis Emil Dreyer, pozoruhodný ředitel observatoře Armagh, od roku 1882 do roku 1916. NGC 2266 je například 2266 položka v jeho novém všeobecném katalogu mlhovin a hvězdokup. Současný astronom Jay GaBany si uvědomil, že "každá kniha má svou první stranu" a tak byl zvědavý, jak by mohla vypadat NGC 1 - našel ji i spolu s NGC 2 v souhvězdí Perseus. Na snímku nahoře jsou obě spirální galaxie o více méně typické velikosti (50-100 tisíc světelných let) v odhadovaných vzdálenostech přes 150 miliónů světelných let pro NGC 1 (nahoře) a asi dvojnásobek pro NGC 2. Řazení NGC je založeno na astronomické souřadné soustavě, takže tyto jinak nevýrazné spirály jsou jako první v NGC seznamu, protože jejich poloha na obloze odpovídá nejmenší rektascenzi v katalogu.

Štítky: Dreyer, Ngc1, Ngc2, New general catalog, Right ascension


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »