Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zátiší s NGC 2170

Uznání a copyright: Stefan Seip

Na tomto krásném nebeském zátiší, které namaloval kosmický štětec, září vlevo nahoře prachová mlhovina NGC 2170. NGC 2170 odráží světlo okolních horkých hvězd a k ní se proti hvězdnému pozadí pojí další modravé reflekční mlhoviny a kompaktní červená emisní oblast. Podobně jako malíři zátiší často volí běžné domácí předměty, tak i v tomto případě jsou zobrazena mračna plynu, prachu a horkých hvězd, která lze běžně spatřit v takovém zarámování - v masivním hvězdotvorném molekulárním mračnu v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obří molekulární mračno Mon R2 je opravdu blízko, odhadovaná vzdálenost je jen zhruba 2400 světelných let. V této vzdálenosti by plátno mělo rozměr asi 15 světelných let.

Štítky: Reflekční mlhovina, Ngc2170, Mon r2, Vdb68, Vdb69


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »