Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zátiší s NGC 2170

Uznání a copyright: Stefan Seip

Na tomto krásném nebeském zátiší, které namaloval kosmický štětec, září vlevo nahoře prachová mlhovina NGC 2170. NGC 2170 odráží světlo okolních horkých hvězd a k ní se proti hvězdnému pozadí pojí další modravé reflekční mlhoviny a kompaktní červená emisní oblast. Podobně jako malíři zátiší často volí běžné domácí předměty, tak i v tomto případě jsou zobrazena mračna plynu, prachu a horkých hvězd, která lze běžně spatřit v takovém zarámování - v masivním hvězdotvorném molekulárním mračnu v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obří molekulární mračno Mon R2 je opravdu blízko, odhadovaná vzdálenost je jen zhruba 2400 světelných let. V této vzdálenosti by plátno mělo rozměr asi 15 světelných let.

Štítky: Reflekční mlhovina, Ngc2170, Mon r2, Vdb68, Vdb69


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »