Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zátiší s NGC 2170

Uznání a copyright: Stefan Seip

Na tomto krásném nebeském zátiší, které namaloval kosmický štětec, září vlevo nahoře prachová mlhovina NGC 2170. NGC 2170 odráží světlo okolních horkých hvězd a k ní se proti hvězdnému pozadí pojí další modravé reflekční mlhoviny a kompaktní červená emisní oblast. Podobně jako malíři zátiší často volí běžné domácí předměty, tak i v tomto případě jsou zobrazena mračna plynu, prachu a horkých hvězd, která lze běžně spatřit v takovém zarámování - v masivním hvězdotvorném molekulárním mračnu v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obří molekulární mračno Mon R2 je opravdu blízko, odhadovaná vzdálenost je jen zhruba 2400 světelných let. V této vzdálenosti by plátno mělo rozměr asi 15 světelných let.

Štítky: Reflekční mlhovina, Ngc2170, Mon r2, Vdb68, Vdb69


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »