Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Silné zemětřesení na ostrovech Sumatra - Andaman

Uznání: USGS

Prosincové 9.0 zemětřesení asi zkrátilo pozemský den o zhruba tři mikrosekundy a mohlo také ovlivnit kolébání zemské rotační osy. Tento mega záchvěv nastal, jelikož se indická tektonická deska podsouvá pod barmskou tektonickou desku. Toto zemětřesení bylo čtvrté nejsilnější od roku 1900 a vyvolalo vlny cunami, které v přilehlých pobřežních oblastech tragicky usmrtily přes 250 000 lidí. Žlutá hvězdička na mapě nahoře označuje polohu hlavního zemětřesení a kroužky zobrazují místa velkých následných otřesů. Vliv tohoto zemětřesení na ostrovech Sumatra - Andaman na rotaci Země byl okamžitý, ale mnohem menší, jak akumulované efekty jiných povrchových jevů jako je El Nino.

Štítky: Země, Earthquake, Tsunami


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »