Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1531/2: vzájemně působící galaxie

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), Gemini Obs., AURA, NSF

Tento výtečný snímek páru galaxií, které na sebe vzájemně působí pořídil 8 m dalekohled Gemini jih na Cerro Pachon v Chile. NGC 1531 je galaxie pozadí s jasným jádrem hned nad středem a NGC 1532 je spirální galaxie v popředí protkaná prašnými pásy. Pár je ve vzdálenosti asi 55 miliónů světelných let v jižním souhvězdí Eridanus. Tyto galaxie leží natolik blízko při sobě, že každá z nich cítí vliv gravitace té druhé. Gravitační přetahování vyvolalo tvorbu hvězd ve spirále v popředí, což dokazují mladé, jasné, modré hvězdokupy u horního okraje čelního ramene spirály. Přestože spirální galaxie v tomto páru je vidět skoro zboku, tak astronomové věří, že soustava se podobá spirále s doprovodnou složkou ve Vírové galaxii M51.

Štítky: Galaxie, Star-formation, Colliding


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »