Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1531/2: vzájemně působící galaxie

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), Gemini Obs., AURA, NSF

Tento výtečný snímek páru galaxií, které na sebe vzájemně působí pořídil 8 m dalekohled Gemini jih na Cerro Pachon v Chile. NGC 1531 je galaxie pozadí s jasným jádrem hned nad středem a NGC 1532 je spirální galaxie v popředí protkaná prašnými pásy. Pár je ve vzdálenosti asi 55 miliónů světelných let v jižním souhvězdí Eridanus. Tyto galaxie leží natolik blízko při sobě, že každá z nich cítí vliv gravitace té druhé. Gravitační přetahování vyvolalo tvorbu hvězd ve spirále v popředí, což dokazují mladé, jasné, modré hvězdokupy u horního okraje čelního ramene spirály. Přestože spirální galaxie v tomto páru je vidět skoro zboku, tak astronomové věří, že soustava se podobá spirále s doprovodnou složkou ve Vírové galaxii M51.

Štítky: Galaxie, Star-formation, Colliding


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »