Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhovina vdB1

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Každá kniha má první stránku a každý katalog má první položku. A tak toto nádherně modré kosmické mračno začíná van den Berghův katalog (vdB) hvězd obklopených reflekčními mlhovinami. Mezihvězdná prachová mračna odrážejí světlo okolních hvězd, mlhoviny se obvykle jeví modré, protože rozptyl na prachových zrnech je efektivnější u kratších (modřejších) vlnových délek. Stejný druh rozptylu dává planetě Zemi modrou denní oblohu. Van den Berghův seznam z roku 1966 obsahuje celkem 158 položek snadno viditelných mlhovin ze severní polokoule včetně jasné hvězdokupy Plejády a dalších populárních cílů pro astrofotografy. Mlhovina VdB1 měří méně než 5 světelných let, nachází se 1600 světelných let daleko v souhvězdí Kasijopeja. Na obrázku jsou také vpravo vidět dvě spletité mlhoviny se smyčkami a výtokovými útvary, které se váží s energetickými procesy při vznikání hvězd. Uvnitř jsou také velmi mladé proměnné hvězdy V633 Cas (nahoře) a V376 Cas.

Štítky: Reflekční mlhovina, Cassiopeia, Vdb1, V633 cas, V376 cas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »