Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo pro NGC 6164

Uznání a copyright: Don Goldman

Krásnou emisní mlhovinu NGC 6164 vytvořila vzácná, žhavá a zářivá hvězda typu O, asi 40 krát hmotnější než Slunce. Ve středu tohoto kosmického mračna je vidět hvězda stará zhruba 3 až 4 milióny let. Za další 3 až 4 milióny let tato hmotná hvězda skončí svůj život výbuchem supernovy. Mlhovina měří kolem 4 světelných let a vykazuje bipolární symetrii. To ji co do vzhledu činí podobnou se známějšími planetárními mlhovinami, plynnými obálkami kolem umírajících Slunci podobných hvězd. Podobně jako mnoho planetárních mlhovin, tak i NGC 6164 má rozsáhlé slabé halo, které je vidět na hloubkovém teleskopickém snímku této oblasti. Materiál z halo se rozpíná do okolního mezihvězdného media a nejspíše pochází z dřívější aktivní fáze této hvězdy typu O. Obrázek nádherného kousku oblohy je kompozitem z úzkopásmových obrazových dat především ze zářivého plynu a z širokopásmových dat hvězdného okolí. NGC 6164 je asi 4200 světelných let daleko v souhvězdí Pravítka (Norma).
Upozornění: Web NASA bude mimo provoz od soboty 27. října 20 hodin večer do neděle 19 hodin večer SELČ.

Štítky: Emisní mlhovina, Halo, O-star, Ngc6164, Bipolar nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »