Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Odsouzený měsíc Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento měsíc je odsouzen k záhubě. Rudá planeta Mars pojmenovaná podle římského boha války má dva měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména pocházejí z řečtiny pro strach a hrůzu. Tyto marsovské měsíce jsou zřejmě zachycenými asteroidy z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo možná i ze vzdálenějších oblastí Sluneční soustavy. Na tomto úžasném barevném snímku z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) s rozlišením asi 7 metrů na pixel je vidět, že větší měsíc Fobos vypadá jako asteroid a je poset krátery. Fobos ovšem obíhá tak blízko Marsu, asi 5800 kilometrů od povrchu ve srovnání s asi 400 000 kilometry u našeho Měsíce , že ho gravitační slapové síly stahují dolů. Asi za 100 miliónů let se Fobos nejspíš rozpadne napětím způsobovaným neúnavnými slapovými silami a trosky vytvoří kolem Marsu rozpadový prstenec.

Štítky: Mars, Měsíc, Phobos


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »