Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Odsouzený měsíc Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento měsíc je odsouzen k záhubě. Rudá planeta Mars pojmenovaná podle římského boha války má dva měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména pocházejí z řečtiny pro strach a hrůzu. Tyto marsovské měsíce jsou zřejmě zachycenými asteroidy z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo možná i ze vzdálenějších oblastí Sluneční soustavy. Na tomto úžasném barevném snímku z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) s rozlišením asi 7 metrů na pixel je vidět, že větší měsíc Fobos vypadá jako asteroid a je poset krátery. Fobos ovšem obíhá tak blízko Marsu, asi 5800 kilometrů od povrchu ve srovnání s asi 400 000 kilometry u našeho Měsíce , že ho gravitační slapové síly stahují dolů. Asi za 100 miliónů let se Fobos nejspíš rozpadne napětím způsobovaným neúnavnými slapovými silami a trosky vytvoří kolem Marsu rozpadový prstenec.

Štítky: Mars, Měsíc, Phobos


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »