Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Odsouzený měsíc Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento měsíc je odsouzen k záhubě. Rudá planeta Mars pojmenovaná podle římského boha války má dva měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména pocházejí z řečtiny pro strach a hrůzu. Tyto marsovské měsíce jsou zřejmě zachycenými asteroidy z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo možná i ze vzdálenějších oblastí Sluneční soustavy. Na tomto úžasném barevném snímku z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) s rozlišením asi 7 metrů na pixel je vidět, že větší měsíc Fobos vypadá jako asteroid a je poset krátery. Fobos ovšem obíhá tak blízko Marsu, asi 5800 kilometrů od povrchu ve srovnání s asi 400 000 kilometry u našeho Měsíce , že ho gravitační slapové síly stahují dolů. Asi za 100 miliónů let se Fobos nejspíš rozpadne napětím způsobovaným neúnavnými slapovými silami a trosky vytvoří kolem Marsu rozpadový prstenec.

Štítky: Mars, Měsíc, Phobos


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »