Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Červený pavouk

Uznání a copyright: Carlos Milovic, Hubble Legacy Archive, NASA

Jakou zamotanou pavučinu dokáže uplést planetární mlhovina. Planetární mlhovina Červený pavouk vykazuje komplexní strukturu, která je výsledkem odvržení vnějších plynových vrstev normální hvězdy, která se stává bílým trpaslíkem. Tato planetární mlhovina s dvěma symetrickými laloky oficiálně pojmenovaná NGC 6537 hostí jednoho z nejžhavějších bílých trpaslíků, které byly kdy pozorovány, zřejmě složku binární soustavy. U vnitřních větrů, které pocházejí z centrálních hvězd viditelných ve středu, byly naměřeny poryvy až 1000 kilometrů za sekundu. Tyto větry rozpínají mlhovinu, foukají podél stěn a způsobují kolize vln horkého plynu a prachu. Atomy zachycené ve srážkách rázových vln vyzařují světlo, které je vidět v reprezentativních barvách na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu nahoře. Mlhovina Červený pavouk se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Její vzdálenost není dost dobře určena, odhaduje se na nějaké 4000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 6537, Red Spider


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »