Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Červený pavouk

Uznání a copyright: Carlos Milovic, Hubble Legacy Archive, NASA

Jakou zamotanou pavučinu dokáže uplést planetární mlhovina. Planetární mlhovina Červený pavouk vykazuje komplexní strukturu, která je výsledkem odvržení vnějších plynových vrstev normální hvězdy, která se stává bílým trpaslíkem. Tato planetární mlhovina s dvěma symetrickými laloky oficiálně pojmenovaná NGC 6537 hostí jednoho z nejžhavějších bílých trpaslíků, které byly kdy pozorovány, zřejmě složku binární soustavy. U vnitřních větrů, které pocházejí z centrálních hvězd viditelných ve středu, byly naměřeny poryvy až 1000 kilometrů za sekundu. Tyto větry rozpínají mlhovinu, foukají podél stěn a způsobují kolize vln horkého plynu a prachu. Atomy zachycené ve srážkách rázových vln vyzařují světlo, které je vidět v reprezentativních barvách na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu nahoře. Mlhovina Červený pavouk se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Její vzdálenost není dost dobře určena, odhaduje se na nějaké 4000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 6537, Red Spider


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v plejádách

Venuše těsně vedle Plejád.

Další informace »