Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina PK 164 31

Uznání a copyright: Descubre Foundation, CAHA, OAUV, DSA, Vicent Peris (OAUV), Jack Harvey (SSRO), PixInsight

Je to čím se stane naše Slunce? Dost možná. Ta bublina expandujícího plynu na snímku nahoře je planetární mlhovina PK 164 +31.1, zbytek atmosféry Slunci podobné hvězdy, která byla odvržena, když byly vyčerpány poslední zbytky vodíku pro nukleární fúzi v jádru. Poblíž středu mlhoviny je vidět to, co zůstalo z jádra samotného, totiž modrý žhavý bílý trpaslík. Tato zvlášť fotogenická planetární mlhovina vykazuje spletité obálky plynu, který byl zřejmě vyvržen v různých obdobích ke konci života hvězdy a jejichž struktura není zcela prostudována. Na hloubkovém snímku PK 164 +31.1 z observatoře Calar Alto ve Španělsku je vidět mnoho jiných hvězd z naší vlastní Mléčné dráhy, stejně jako některé galaxie ve velkých dálkách. Mlhovina PK 164 +31, též známá jako Jones-Emberson 1, se nachází asi 1600 světelných let daleko v souhvězdí Rysa (Lynx). Vzhledem k malé jasnosti mlhoviny (magnituda 17) a nízkému povrchovému jasu, je tento objekt vidět jen ve správně velkých dalekohledech. I když expandující mlhovina v několika příštích tisíci letech zeslábne, tak centrální bílý trpaslík bude zřejmě žít miliardy let, až nás vesmír bude možná docela jiný.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, PK 164 +31.1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »