Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VdB 152: Duch v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Tato tajemná reflekční mlhovina VdB 152 se popisuje jako "prašná záclona" nebo "duchovitý přízrak", v každém případě je opravdu velice slabá. Tento kosmický přízrak je za dnešní noci Halloween od vaší čtvrti daleko, je v dálce asi 1400 světelných let. Mlhovina je též katalogizována jako Ced 201 a nachází se v severní Mléčné dráze v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus). Kapsy mezihvězdného prachu u okraje velkého molekulárního mračna stíní světlo hvězd pozadí nebo rozptylují světlo jasné vnořené hvězdy, což dává částem mlhoviny charakteristickou modrou barvu. Ultrafialové světlo z této hvězdy také zřejmě vyvolává slabou načervenalou luminiscenci prachu mlhoviny. I když hvězdy v molekulárních mračnech vznikají, tak u této se zdá, že tam náhodou zabloudila, jelikož se její prostorová rychlost velice liší od rychlosti mračna. Hloubkový teleskopický snímek zabírá asi 7 světelných let.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Reflekční mlhovina, Luminescence, Vdb152, Ced201


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »