Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch z Kefeova plamene

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Zdá se, že v královském souhvězdí Kefeus nocí plují a v tomto hvězdném poli straší zlověstné tvary. Ty tvary jsou pochopitelně mračna kosmického prachu slabě viditelná z trochu odráženého světla hvězd. Číhají asi 1200 světelných let daleko od našeho vlastního okolí planety Země na okraji komplexu molekulárních mračen Kefeův plamen. Na dvou světelných letech se prostírá duchovitá mlhovina a poměrně izolovaná Bokova globule, též známá jako vdB 141 nebo Sh2-136, blízko středu pole. Jádro temného mraku vpravo se hroutí a jedná se nejspíš o dvojhvězdu v ranném stupni vývoje. Pokud by ty strašidelné tvary mohly mluvit, tak by vám jistě popřály veselý Halloween.

Štítky: Star-formation, Prach, Molekulární mračno, Bokova globule, Halloween, Sh2-136, Cepheus flare, Vdb141


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »