Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Jen dřina, dřina a trápení; ať jen oheň plane a kotel bublá: možná, že by měl jít Macbeth na radu k mlhovině Hlava čarodějnice. Tato sugestivně tvarovaná reflekční mlhovina vlevo dole souvisí s jasnou hvězdou Rigel, od ní vpravo, v souhvězdí Orion. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, září především odráženým světlem Rigelu. Světlo odráží jemný prach v mlhovině. Modrou barvu mlhoviny Hlava čarodějice na snímku nahoře a prachu kolem Rigelu nezpůsobuje jen modrá barva samotného Rigelu, ale také to, že prachová zrna odrážejí modré světlo efektivněji než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje modrou barvu denní pozemské oblohy, ačkoliv v zemské atmosféře ji rozptylují molekuly dusíku a kyslíku. Rigel, mlhovina Hlava čarodějnice a plyn s prachem kolem nich se nacházejí ve vzdálenosti asi 800 světelných let.

Štítky: Orion, Rigel, Witch Head Nebula


31. vesmírný týden 2026

31. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 7. do 2. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zvýšená a objevila se nečekaně zajímavá aktivní oblast. Super Heavy Starship po předchozím přerušení startu IFT-13 a výměně motorů dostala novou šanci, kterou však zprvu překazilo počasí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pluto

Pluto dalekohledem Seestar30

Další informace »