Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Jen dřina, dřina a trápení; ať jen oheň plane a kotel bublá: možná, že by měl jít Macbeth na radu k mlhovině Hlava čarodějnice. Tato sugestivně tvarovaná reflekční mlhovina vlevo dole souvisí s jasnou hvězdou Rigel, od ní vpravo, v souhvězdí Orion. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, září především odráženým světlem Rigelu. Světlo odráží jemný prach v mlhovině. Modrou barvu mlhoviny Hlava čarodějice na snímku nahoře a prachu kolem Rigelu nezpůsobuje jen modrá barva samotného Rigelu, ale také to, že prachová zrna odrážejí modré světlo efektivněji než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje modrou barvu denní pozemské oblohy, ačkoliv v zemské atmosféře ji rozptylují molekuly dusíku a kyslíku. Rigel, mlhovina Hlava čarodějnice a plyn s prachem kolem nich se nacházejí ve vzdálenosti asi 800 světelných let.

Štítky: Orion, Rigel, Witch Head Nebula


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »