Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Jen dřina, dřina a trápení; ať jen oheň plane a kotel bublá: možná, že by měl jít Macbeth na radu k mlhovině Hlava čarodějnice. Tato sugestivně tvarovaná reflekční mlhovina vlevo dole souvisí s jasnou hvězdou Rigel, od ní vpravo, v souhvězdí Orion. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, září především odráženým světlem Rigelu. Světlo odráží jemný prach v mlhovině. Modrou barvu mlhoviny Hlava čarodějice na snímku nahoře a prachu kolem Rigelu nezpůsobuje jen modrá barva samotného Rigelu, ale také to, že prachová zrna odrážejí modré světlo efektivněji než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje modrou barvu denní pozemské oblohy, ačkoliv v zemské atmosféře ji rozptylují molekuly dusíku a kyslíku. Rigel, mlhovina Hlava čarodějnice a plyn s prachem kolem nich se nacházejí ve vzdálenosti asi 800 světelných let.

Štítky: Orion, Rigel, Witch Head Nebula


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »