Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerova M101

NASA, JPL-Caltech, K. Gordon (STScI) et al.

Krásná velká galaxie M101 je jednou z posledních položek slavného katalogu Charlese Messiera, ale rozhodně si zaslouží pozornost. Tato ohromná galaxie měří asi 170 000 světelných let, takže je asi dvakrát větší než naše vlastní Mléčná dráha. M101 byla také jednou z prvních spirálních mlhovin, které pozoroval Lord Rosse největším dalekohledem 19. století Leviathan z Parsontownu. Tento pohled z 21. století pořízený Spitzerovým kosmickým dalekohledem na infračervených vlnových délkách ukazuje světlo hvězd v modrých odstínech, zatímco prachová galaktická mračna jsou červená. Astronomové při zkoumání prachových útvarů na okraji galaxie zjistili, že v nich chybí organické molekuly, které jsou jinak ve zbytku M101. Tyto organické molekuly sledované Spitzerovými přístroji se nazývají polycyklické aromatické uhlovodíky (polycyclic aromatic hydrocarbons - PAHs). PAHs jsou běžnou složkou prachu v Mléčné dráze a na Zemi se nacházejí v sazích. Polycyklické aromatické uhlovodíky nejspíše u vnějších okrajů M101 ničí intenzivní energetická radiace hvězdotvorných oblastí. Galaxie M101 se též nazývá Větrník a nachází se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 25 miliónů světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Infračervený, M101, Spitzer, Pinwheel, Ngc 5457, Lord rosse


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »