Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerova M101

NASA, JPL-Caltech, K. Gordon (STScI) et al.

Krásná velká galaxie M101 je jednou z posledních položek slavného katalogu Charlese Messiera, ale rozhodně si zaslouží pozornost. Tato ohromná galaxie měří asi 170 000 světelných let, takže je asi dvakrát větší než naše vlastní Mléčná dráha. M101 byla také jednou z prvních spirálních mlhovin, které pozoroval Lord Rosse největším dalekohledem 19. století Leviathan z Parsontownu. Tento pohled z 21. století pořízený Spitzerovým kosmickým dalekohledem na infračervených vlnových délkách ukazuje světlo hvězd v modrých odstínech, zatímco prachová galaktická mračna jsou červená. Astronomové při zkoumání prachových útvarů na okraji galaxie zjistili, že v nich chybí organické molekuly, které jsou jinak ve zbytku M101. Tyto organické molekuly sledované Spitzerovými přístroji se nazývají polycyklické aromatické uhlovodíky (polycyclic aromatic hydrocarbons - PAHs). PAHs jsou běžnou složkou prachu v Mléčné dráze a na Zemi se nacházejí v sazích. Polycyklické aromatické uhlovodíky nejspíše u vnějších okrajů M101 ničí intenzivní energetická radiace hvězdotvorných oblastí. Galaxie M101 se též nazývá Větrník a nachází se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 25 miliónů světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Infračervený, M101, Spitzer, Pinwheel, Ngc 5457, Lord rosse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »